Pulszdrowia

Portal Twoich możliwości
Prowadzony przez ekspertów
Obejmujemy Patronat:

Cykl konferencji "Współczesne kierunki działań prozdrowotnych", które odbywają się październik 2013-czerwiec 2014, Warszawa

III Maraton Aqua Fitness, Lublin

Targi Zdrowo Zakręcone, Lublin

II Spotkanie z Psychodietetyką Praktyczną, Warszawa

Akcja Aqua Fit-poczuj lekkość- autorski program prozdrowotny

Rozpoczęcie współpracy z Polskim Towarzystwem Dietetyki


Aktywnie po zdrowie

Choroby wątroby spowodowane nadużywaniem alkoholu

Choroby wątroby spowodowane nadużywaniem alkoholu

Choroby wątroby związane bezpośrednio z nadużywaniem alkoholu są coraz powszechniejsze. Zazwyczaj nie powodują żadnych objawów, do momentu gdy wątroba nie zostanie poważnie uszkodzona.

 

Gdy ma już to miejsce, objawy mogą obejmować:

 

• mdłości

• utratę wagi

• utratę apetytu

• zażółcenie skóry i oczu ( żółtaczka )

• obrzęk w okolicy kostek i brzucha

• dezorientację lub senność

• krwawe wymioty lub krew w kale

 

Oznacza to, że związane z alkoholem choroby wątroby, często rozpoznawane są podczas badań , gdy podejrzewana jest inna choroba bądź dolegliwość. Jeśli często bądź nawet sporadycznie pacjent spożywa alkohol, powinien on poinformować swojego lekarza, by mógł początkowo sprawdzić, czy wątroba nie jest uszkodzona z tego powodu.

 

Alkohol i wątroba

 

Z wyjątkiem mózgu, wątroba jest najbardziej złożonym narządem w organizmie. Jej funkcje obejmują:

 

• filtrację toksyn z krwi 

• wspomaganie trawienia pokarmu

• regulację poziomu cukru we krwi i cholesterolu

• pomoc w zwalczaniu zakażeń i chorób

 

Wątroba jest zdolna do regeneracji. Za każdym razem, gdy wątroba filtruje alkohol, niektóre jej komórki obumierają. Co prawda, może ona generować nowe, ale długotrwałe  nadużywanie alkoholu, szczególnie trwające wiele lat może zmniejszać zdolność wątroby do regeneracji, w wyniku jej poważnego uszkodzenia. 

 

Ze względu na wzrost nadużywania alkoholu, liczba osób cierpiących na choroby wątroby nieustannie rośnie. Istnieją trzy etapy chorób wątroby związane z alkoholem. 

 

1. Stłuszczenie wątroby 

 

Picie dużej ilości alkoholu, nawet tylko przez kilka dni, może prowadzić do nagromadzenia się tłuszczów w wątrobie. Jest pierwszy etap chorób wątroby związanych z alkoholem. Stłuszczenie wątroby rzadko powoduje jakiekolwiek objawy, lecz jest ważnym sygnałem ostrzegawczym, że dana osoba spożywa alkohol na poziomie szkodliwym dla zdrowia. Stłuszczenie wątroby jest na szczęście procesem odwracalnym. Przerwanie picia alkoholu przez dwa tygodnie powinno spowodować powrót wątroby do dobrej formy. 

 

 

 

2. Alkoholowe zapalenie wątroby

 

Alkoholowe zapalenie wątroby (nie związane z zakaźnym zapaleniem wątroby ) jest często drugim, poważniejszym etapem chorób wątroby powiązanej z piciem alkoholu. Występuje przy nadużywaniu alkoholu w dłuższym okresie i powoduje stan zapalny. Rzadziej pojawia się przy wypiciu dużej ilości alkoholu w krótkim okresie czasu. Uszkodzenie wątroby związane z zapaleniem jest zazwyczaj odwracalne, jeśli dana osoba przestanie pić na stałe. 

 

 

Ciężkie alkoholowe zapalenie wątroby, jest jednak poważne i zagrażające życiu! Wiele osób umiera z tego powody każdego roku! Niestety, często orientują się, iż cierpią na dolegliwości wątroby, gdy ich stan osiąga ten etap.

 

 

 

3. Marskość


Marskość wątroby  jest końcowym stadium chorób wątroby związanych z alkoholem, który występuje, gdy wątroba staje się znacznie pokryta bliznami. Marskość wątroby jest na ogół odwracalna, ale wiąże się z natychmiastowym zaprzestaniem picia alkoholu. Jedynie całkowita abstynencja może zapobiec dalszym szkodom i zwiększyć żywotność wątroby. Badania wykazują, że osoby cierpiące na  marskość wątroby , wciąż spożywające alkohol mają mniej niż 50% przeżycia następnych 5 lat! 

 

 

Obecnie nie istnieje specyficzne leczenie chorób wątroby związanych z nadużywaniem alkoholu. Najlepszym lekarstwem jest zaprzestanie picia, najlepiej do końca życia. Pozwoli to nie tylko zapobiec dalszemu uszkodzeniu wątroby, ale w niektórych przypadkach może spowodować powrót tego organu do dobrej kondycji. Osobom uzależnionym niezwykle ciężko jest zerwać z nałogiem. Jednak wsparcie, porady i leczenie mogą okazać się niezwykle pomocne. 

 

 

W ciężkich przypadkach, w których wątroba przestała funkcjonować pomimo abstynencji od alkoholu, konieczny może okazać się przeszczep. Wiąże się to z zaprzestaniem spożywania alkoholu nie tylko podczas oczekiwania na zabieg, ale również przez całe życie. 

 

W ciągu kilku ostatnich lat liczna zgonów związanych z chorobami wątroby powiązanymi z piciem alkoholu znacznie wzrosła. Do tego dochodzą powikłania, do których należą krwawienie, nagromadzenie toksyn w mózgu, nagromadzenie płynu w jamie brzusznej a także 

rak wątroby. 

 

 

Najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania chorobie jest po prostu przestać pić alkohol, czy trzymać się zalecanych dziennych limitów i mieć co najmniej dwa dni wolne od alkoholu w tygodniu.

 

 

Jaka zatem powinna być dzienna dawka?

 

• Mężczyźni: nie więcej niż 3-4 jednostki alkoholu dziennie

• Kobiety: nie więcej niż 2-3 jednostki dziennie

 

 

Jednostka alkoholu to np. piwo 0,5l lub 25ml silniejszego trunku. 

 

 

Podsumowując, nawet jeśli ktoś przez wiele lat nadużywa alkoholu, ograniczenie lub całkowite zaprzestanie picia, będzie miało korzyści zarówno krótko-  jak i  długoterminowe dla wątroby i ogólnego stanu zdrowia. 

 

Powrót

Podaj kod z obrazka:

Podaj wynik równania: 5+3 = ?


Komentarze
Kasia_P Jak to co? Nie pić :D
Dodano: 2014-02-03
On26 Aż strach czytać.... :) co jest najlepsze na regeneracje wątroby ??
Dodano: 2014-02-03
Nasi partnerzy Food forum Food forum Kalkulator kalorii
Oblicz ile kalorii spalasz w czasie różnych czynności

(kg)

(min)


Sprawdź także: Porównujemy produkty Dodaj nową firmę Dieta tygodnia

Dieta przy stłuszczeniu wątroby

Dieta przy stłuszczeniu wątroby

Zobacz wszystkie diety tygodnia


Przepis tygodnia

Sałatka Waldorf

Sałatka Waldorf

Sprawdź wszystkie przepisy


Produkt tygodnia

Ziemniaki

Ziemniaki

Produkty tygodnia

Sprawdź zdrową żywność


Wiadomości

Bądź na bieżąco

Zobacz wszystkie

Ostatnie oceny

Oceny użytkowników

PulsZdrowia.pl © 2016 All Rights Reserved