Pulszdrowia

Portal Twoich możliwości
Prowadzony przez ekspertów
Obejmujemy Patronat:

Cykl konferencji "Współczesne kierunki działań prozdrowotnych", które odbywają się październik 2013-czerwiec 2014, Warszawa

III Maraton Aqua Fitness, Lublin

Targi Zdrowo Zakręcone, Lublin

II Spotkanie z Psychodietetyką Praktyczną, Warszawa

Akcja Aqua Fit-poczuj lekkość- autorski program prozdrowotny

Rozpoczęcie współpracy z Polskim Towarzystwem Dietetyki


Aktywnie po zdrowie

Dieta ,,na zdrowy ząb

Dieta ,,na zdrowy ząb" - czyli co jeść aby zachować zdrowa jamę ustną.

Aby zęby były lśniąco białe, przede wszystkim muszą być zdrowe. Dlatego odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u dentysty są podstawą w zwalczaniu próchnicy prowadzącej do powstawania ubytków. Warto jednak również zwrócić uwagę na dietę, która ma istotny wpływ na stan uzębienia.

 

Próchnica zębów jest chorobą dotykajaca wiekszość z nas. Podstawowe zasady higieny oraz wizyty kontrolne u dentysty pozwolą na utrzymanie zębów w dobrym stanie. Jednakże, aby te staraniaprzyniosły zamierzony efekt, należy pamiętać również o odpowiedniej diecie ,,przeciwpróchnicowej". 

 

Zacznijmy więc od produktów które powinny towarzyszyć nam każdego dnia:

 

1. Warzywa i Owoce

 

Świeże owoce i warzywa to podstawowe i jedno z najwiekszych zasobow  witamin oraz substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Witamina C  wzmacnia naczynia krwionośne i ma działanie przeciwbakteryjne. Zawarty w produktach zielonych  błonnik pobudza też produkcję śliny, która pomaga w usuwaniu resztek pokarmowych, a także przyczynia się do zobojętnienia kwaśnego odczynu jamy ustnej. Co więcej, niektóre z nich, np. jabłko czy marchewka, potrafią w naturalny sposób oczyścić płytkę nazębną z osadu, oraz moga być stosowane jako jeden ze sposobów oczyszczania zebów, nie zapominajac oczywiscie o podstawowym szczotkowaniu!

 

2.Produkty pełnoziarniste

 

Aby zadbać o zdrowie jamy ustnej, do codziennego menu warto włączyć produkty pełnoziarniste. Są one przede wszystkim doskonałym źródłem błonnika, witamin z grupy B oraz żelaza i magnezu. Wszystkie te składniki mają działanie przeciwpróchnicowe . Najbardziej pomocne sa w tym przypadku otręby, brązowy ryż, makaron, razowy chleb i płatki owsiane.

 

3. Nabiał i ryby

 

Produkty mleczne i ryby są grupa produktów których głównym składnikiem jest wapń. Dzięki temu pierwiastkowi  szkliwo jest odporne nie tylko na próchnicę, ale także różnego rodzaju uszkodzenia. Nabiał jest również źródłem witaminy D, która bierze udział w przyswajaniu wapnia i fosforu. Substancja ta wpływa na prawidłową mineralizację szkliwa. Mleczne produkty zawierają witaminę A, która ma działanie przeciwbakteryjne i odpowiada za prawidłową kondycję dziąseł.

 

5. Słodyczne i produkty skrobiowe

 

Słodycze i lepkie produkty zawierajace skrobie tj. chipsy i krakersy są produktami, których powinniśmy unikać. Kwasy powstałe po ich spożyciu nie są wypłukiwane przez ślinę, a z czasem mogą doprowadzić do ubytków. Unikajmy również napojów słodzonych oraz przekąsek między posiłkami i przed snem.

 

4. A jezeli nie mamy mozliwosci wyszczotkowanai zębów...

 

Po każdym posiłku trzeba pamiętać o usunieciu resztek pokarmowych z jamy ustnej. Nie zawsze jednak mamy możliwość szczotkowania zębów. W takiej sytuacji najlepiej napić się wody, która pozwala na usunięcie nagromadzonych bakterii. Bardzo wazną kwestią jest to, aby w wodzie pitnej byla odpowiednia dawka fluoru . Jego antybakteryjne działanie rozcieńcza kwasy atakujące zęby. Źródłem tego pierwiastka jest rowniez herbata i owoce morza. Dobrym rozwiązaniem jest guma do żucia. Należy jednak wybierać tę bez dodatku cukru.

 

Prawidlowa i dobrze uksztaltowana  dieta, bogata w składniki odżywcze może nie tylko pomóc utrzymać zgrabną sylwetkę, ale sprawdzi się również w ochronie zębów. Spożywanie niektórych pokarmow może sprzyjać rozwojowi próchnicy, unikajmy więc wszystkiego, co może przyczynić się do powstawania niechcianych ubytków. Podczas komponowania diety zwacajmy szczególną uwagę na niezbędne składniki odżywcze. Dodając do tego właściwą pielęgnacje i kontrole w gabinecie stomatologicznym mozemy uzyskac piękny i zdrowy uśmiech na dlugie lata.

 

lek. dent. Szczepan Sagan

 

Powrót

Podaj kod z obrazka:

Podaj wynik równania: 5+3 = ?


Komentarze
Brak komentarzy
Nasi partnerzy Food forum Food forum Kalkulator kalorii
Oblicz ile kalorii spalasz w czasie różnych czynności

(kg)

(min)


Sprawdź także: Porównujemy produkty Dodaj nową firmę Dieta tygodnia

Dieta przy stłuszczeniu wątroby

Dieta przy stłuszczeniu wątroby

Zobacz wszystkie diety tygodnia


Przepis tygodnia

Sałatka Waldorf

Sałatka Waldorf

Sprawdź wszystkie przepisy


Produkt tygodnia

Ziemniaki

Ziemniaki

Produkty tygodnia

Sprawdź zdrową żywność


Wiadomości

Bądź na bieżąco

Zobacz wszystkie

Ostatnie oceny

Oceny użytkowników

PulsZdrowia.pl © 2016 All Rights Reserved