Cykl konferencji "Współczesne kierunki działań prozdrowotnych", które odbywają się październik 2013-czerwiec 2014, Warszawa
III Maraton Aqua Fitness, Lublin
Targi Zdrowo Zakręcone, Lublin
II Spotkanie z Psychodietetyką Praktyczną, Warszawa
Akcja Aqua Fit-poczuj lekkość- autorski program prozdrowotny
Rozpoczęcie współpracy z Polskim Towarzystwem Dietetyki
Aktywnie po zdrowie


Choroba refluksowa przełyku
Co to jest choroba refluksowa przełyku?
Jest to stan, w którym cofanie się treści żołądkowej do przełyku powoduje wystąpienie typowych dolegliwości lub uszkodzenie błony śluzowej przełyku. Chorobę tę często określamy skrótem pochodzącym od jej angielskiej nazwy- GERD (gastroesophageal reflux disease).
Przyczyny i mechanizmy powstawania choroby
Etiologia GERD jest wieloczynnikowa, wśród przyczyn wyróżnia się:
-zaburzenia czynności motorycznej dolnego zwieracza przełyku
-zaburzenia opróżniania żołądka
-otyłość
-ciążę (wskutek zmian hormonalnych dochodzi do rozluźnienia mięśni gładkich przewodu pokarmowego)
GERD może się także rozwinąć w przebiegu chorób ogólnoustrojowych,np. cukrzycy oraz przy przyjmowaniu leków obniżających napięcie dolnego zwieracza przełyku, m.in. doustnych środków antykoncepcyjnych. Powstaniu refluksu sprzyja również przepuklina rozworu przełykowego.
W warunkach prawidłowych mięsień zwieracz dolny przełyku nie pozwala na cofanie się zawartości żołądka do przełyku. Pozostaje prawie stale zamknięty i rozluźnia się tylko w trakcie połykania pokarmu. Uważa się, że przyczyną refluksu jest występowanie samoistnych (czyli niezwiązanych z przełykaniem) rozluźnień tego mięśnia. Co prawda u osób zdrowych może występować cofanie treści żołądkowej ale nie jest tak częste i nasilone jak u osób z GERD.
Błona śluzowa wyściełająca przełyk nie jest całkowicie odporna na szkodliwe działanie zawartych w soku żołądkowym enzymów trawiennych, kwasu solnego i żółci (do przełyku może się cofać także żółć z dwunastnicy), dlatego jeśli częstość występowania epizodów refluksu jest większa niż norma, dochodzi do podrażnienia błony śluzowej i powstania dolegliwości a przy większym nasileniu choroby następuje uszkodzenie błony śluzowej końcowego odcinka przełyku i pojawienie się nadżerek i owrzodzeń.
Objawy
Przełykowe:
-zgaga (uczucie pieczenia za mostkiem)
-puste odbijania i cofanie się treści żołądkowej do przełyku
Dolegliwości nasilają się zwłaszcza po przyjęciu pozycji leżącej na wznak, przy pochylaniu się i podczas parcia, zwłaszcza po obfitym posiłku.
Pozaprzełykowe:
-chrypka (szczególnie poranna, wskutek drażnienia strun głosowych przez zarzucaną treść żołądkową)
- suchy kaszel lub świszczący oddech (objawy astmy wywołane aspiracją treści żołądkowej do drzewa oskrzelowego lub skurczem oskrzeli na drodze odruchu z nerwu błędnego w wyniku drażnienia dolnej części przełyku)
-ból w klatce piersiowej (uwaga: może być trudny do odróżnienia od bólu spowodowanego chorobami serca)
-przy cofaniu się kwasu solnego do jamy ustnej może dojść do powstania nadżerek szkliwa zębów i zapalenia dziąseł
Objawy alarmowe, mogące wskazywać na pojawienie się istotnych chorób (w tym nowotworów) lub innych powikłań GERD- wymagające szybkiej diagnostyki endoskopowej:
-zaburzenia połykania (dysfagia)
-bolesne połykanie (odynofagia)
-niezamierzona utrata masy ciała
-krwawienie z przewodu pokarmowego (krwiste lub fusowate wymioty, smoliste stolce)
-niedokrwistość
Należy zaznaczyć, że GERD może przebiegać bezobjawowo, wówczas refluksowe zapalenie przełyku stwierdza się przypadkowo podczas endoskopii.
Rozpoznanie
Stawia się na podstawie analizy dolegliwości chorego, czyli wywiadu oraz badań dodatkowych wśród których najważniejsze są: endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz 24-godzinne monitorowanie pH (kwaśności) w przełyku (może wykazać nadmierną ekspozycję błony śluzowej przełyku na kwas lub korelację dolegliwości z epizodami niskiego pH u tych chorych, u których całkowita ekspozycja jest prawidłowa).
Badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego (gastroskopia) polega na wprowadzeniu przez usta do przełyku, żołądka i dwunastnicy cienkiej, giętkiej sondy zakończonej miniaturową kamerą, która umożliwia lekarzowi oglądanie obrazu na monitorze. Dodatkowo możliwe jest pobranie wycinka błony śluzowej do badania histopatologicznego. Przy pomocy tego badania można stwierdzić cechy zapalenia przełyku, obecność przepukliny rozworu przełykowego a także powikłania choroby refluksowej.
Powikłania
Do najczęstszych powikłań zaliczamy: przełyk Barretta ( pojawienie się w końcowym odcinku przełyku nabłonka walcowatego, podobnego do tego występującego w żołądku i jelitach co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka przełyku), pozapalne zwężenie przełyku (bliznowacenie w procesie gojenia ubytków błony śluzowej), krwawienie z przewodu pokarmowego, rak gruczołowy przełyku.
Leczenie
Wśród metod leczenia wyróżniamy:
- modyfikacje stylu życia (należą do nich m.in.: wysokie ułożenie podczas snu-uniesienie wezgłowia łóżka,zaprzestanie palenia papierosów, zmniejszenie objętości i zwiększenie częstości spożywania posiłków, unikanie wysiłku fizycznego oraz przyjmowania pozycji leżącej po posiłkach, redukcja masy ciała. Uwaga: same modyfikacje stylu życia nie są wystarczające we wszystkich przypadkach ale stanowią istotny element wspomagający)
- leczenie farmakologiczne
- leczenie operacyjne.
Należy zaznaczyć, że próby samodzielnego radzenia sobie z dolegliwościami mogą doprowadzić do opóźnienia diagnozy i rozwoju powikłań dlatego w przypadku wystąpienia objawów należy skonsultować się z lekarzem.
lek. Hanna Brzozowska
Bibliografia:
Interna Szczeklika, 2012. Choroba refluksowa przełyku, s. 869-873
Komentarze




Dieta przy stłuszczeniu wątroby

Zobacz wszystkie diety tygodnia
Przepis tygodnia
Sałatka Waldorf
Produkt tygodnia
Ziemniaki

Wiadomości
Bądź na bieżąco
- Wesołych Świąt!
- Szkolenie "Testy Genetyczne w praktyce dietetyka"
- Żywienie w drodze do mety, czyli rola żywienia w sporcie rekreacyjnym
- IV Ogólnopolskie Dni Otyłości
- Konferencja- Fizjologiczne uwarunkowania postępowania dietetycznego
Oceny użytkowników
- Kupiłam towar w sklepie internetowym, zapłaciłam, po czym okazało się że kupiłam ale towaru nie ma - własciciel przetrzymywał moje pieniądze przez dwa miesiące, nie odpowiadając na maile!!!!! Nie polecam!!!!!!
- Moje wyniki badań się poprawiły, schudłam, zmieniłam swoje nawyki żywieniowe, nie wrócił żaden efekt jojo.
Widać, że ktoś tu zna się na rzeczy.
Pani Justyno - dziękuję za pomoc i zaangażowanie.
- Siłka z tradycją. Sprzęt nie najnowszy ale dobry. Warto chodzić rano wtedy nie ma problemu by dostać się do sprzętu, później już zaczyna robić sie tłoczno. polecam
- W życiu nie spotkałam się z tak bezczelną obsługą i to już na etapie rozmowy telefonicznej. Nigdzie nie traktuje się tak klientów jak w tym miejscu!!! Odradzam lub wręcz ostrzegam przed tym salonem!!!!
- Studio na wysokim poziomie ze świetnym sprzętem i profesjonalną obsługą. Ceny nie małe, ale adekwatne do poziomu usług. Polecam!
- Bardzo konkretna i rzetelna osoba, stosowanie się do wskazówek Pani dietetyk daje pewny efekt zeszczuplenia a jedzenie wg ułożonego jadłospisu jest smaczne i urozmaicone, POLECAM ! Efekt: 3 m-ce /-12 kg (kobieta) 3 m-ce/-21 kg (facet)
- Moim zdaniem jedna z lepszych siłowni w Lublinie Polecam
- Pani Karolina jest najlepszym dietetykiem z jakim miałam styczność. Od lay borykałam się z nadwagą. Pani Karolina nie proponowała mi żadnych dziwnych diet, które może i powodują szybki efekt ale i zaraz efekt jojo. Jadłam to co lubię i...chudłam! bez wyrzeczeń, złego samopoczucia itp. Polecam każdemu! 100% profesjonalizm!
- Świetna atmosfera no i najlepsze instruktorki na świecie! Uwielbiam je
- Byłam zainteresowana wykonaniem depilacji laserowej. Po wykonaniu telefonu pod wskazany do kontaktu numer zadałam pani, która odebrała telefon, pytanie jakiej firmy laserem wykonywane są zabiegi. Pani nie potrafiła udzielić mi odpowiedzi z uwagi na to, że... nie ma jej obecnie w gabinecie. Dość kuriozalne. Jeśli ktoś nie wie na jakim sprzęcie pracuje, to raczej trudno oczekiwać wysokiej jakości świadczonych usług. Zabrzmiało to co najmniej tak, jakby ktoś zapytany o markę samochodu którym jeździ odrzekł, że nie ma go teraz w garażu :D
OSTATNIO NA FORUM
- wraz z wiekiem coraz ciężej jest nam utrzymać prawidłową wagę. Jest to wymagające dużego poświęcenia i wiedzy, dlatego warto wybrać się do profesjonalnego dietetyka. Na pewno pomoże w chu Dodano:2019-10-29
- Grejfruty zawsze grejfruty, to działa :) Dodano:2016-01-16
- W zwykłych adidasach, to jeszcze można biegać, ale trampek nie polecam. Dawno temu biegałam w trampkach, miały zbyt twardą podeszwę i odbiłam sobie piętę. Kulałam przez 2 tygodnie. Do bieg Dodano:2015-12-29
- Jem wszystko, ale w małych porcjach i powoli. Nie przejadam się i trzymam ciągle tą samą wagę. Spróbuj tego. Ktoś mądry kiedyś powiedział, że należy wstawać od stołu czując lekki niedo Dodano:2015-12-29