Pulszdrowia

Portal Twoich możliwości
Prowadzony przez ekspertów
Obejmujemy Patronat:

Cykl konferencji "Współczesne kierunki działań prozdrowotnych", które odbywają się październik 2013-czerwiec 2014, Warszawa

III Maraton Aqua Fitness, Lublin

Targi Zdrowo Zakręcone, Lublin

II Spotkanie z Psychodietetyką Praktyczną, Warszawa

Akcja Aqua Fit-poczuj lekkość- autorski program prozdrowotny

Rozpoczęcie współpracy z Polskim Towarzystwem Dietetyki


Zdrowe żywienie

Kilka rad w kolce niemowlęcej

Kilka rad w kolce niemowlęcej

Kolka to niewątpliwie zmora rodziców. Przecież nic nie boli bardziej niż płacz naszych pociech, na który nie możemy zaradzić. Ale czy na pewno nie możemy? Badania jednoznacznie wskazują, że powodem większości przypadków uporczywych kolek u niemowląt są niestety błędy dietetyczne karmiących mam. Kolka dotyka nawet 40% niemowląt na świecie. Zaczyna się najczęściej 2 tygodnie po porodzie, nasilając się w ciągu czterech- sześciu kolejnych tygodni życia dziecka. Może natomiast trwać nawet do 3-4 miesiąca. Co zatem eliminować z diety by pomóc dziecku?

 

Jeśli noworodek cierpi na powracające bóle brzuszka warto na początek odstawić mleko krowie i jego przetwory. Badania przeprowadzone w Szwecji potwierdziły ustąpienie uporczywego płaczu dzieci w 12 z 19 przypadków poddanych testowi. Powróciły zaś bardzo szybko po ponownym włączeniu mleka do diety mam. Nawet jedna szklanka dziennie może powodować zagrożenie wystąpienia kolki u niemowlęcia. Według lekarza polskiego pochodzenia, pracującego w Akademii Medycznej w Waszyngtonie, dr. Kulczyckiego powodem jest jedno z białek mleka krowiego, będące dla człowieka silnym antygenem. Przewód pokarmowy noworodka jest jeszcze niedojrzały do zwalczania obcych białek. Według dr Kulczyckiego ów białko może występować w mleku matki bardzo długo po odstawieniu przez nią mleka- ponad tydzień. Ten wydłużony okres niewątpliwie utrudnia ocenę powodu bólu u dziecka. 

 

Mamom karmiącym zaleca się często rezygnację z ostro doprawionych dań oraz picia kawy. Badania jednak nie potwierdzają tych zależności. Wydaje się nawet, że dzieci lubią gdy mleko matki ma lekki smak i zapach spożywanych przez nią przypraw. Warto jednak pamiętać, ze kofeina przechodząca wraz z mlekiem może powodować pobudzenie i niepokój dzidziusia. 

 

Kolejnym produktem, wartym odstawienia jest czekolada. Według wymienianego wcześniej profesora Kulczyckiego zawiera na tyle dużo mleka krowiego, że może być przyczyną nawracających kolek. 

 

Jeśli ataki kolki są częste i powodują długotrwały płacz dziecka można spróbować podać mu odrobinę (kilka kropli) lekko słodkawej wody. Badania potwierdziły skuteczność tej metody i skróciły płacz dzieci nawet o 40%. Metoda ta działa u ponad 80% dzieci i zdecydowanie uspokaja skuteczniej niż smoczek. Słodka woda wykazuje bowiem działanie przeciwbólowe. Podawać należy sacharozę lub fruktozę. Taka metoda była stosowana od wieków, wcześniej jednak podawano dzieciom do ssania trochę cukru w szmatce. Pamiętajmy jednak, by nie stosować tej metody zbyt długo, gdyż stanowi zagrożenie dla zdrowia wyrzynających się ząbków. 

Powrót

Podaj kod z obrazka:

Podaj wynik równania: 5+3 = ?


Komentarze
kayah U nas uspokojała suszarka, ale rzeczywiście gdy zaczęłam jeść deliaktniejsze potrawy kolki ustąpiły.
Dodano: 2016-03-18
Nasi partnerzy Food forum Food forum Kalkulator kalorii
Oblicz ile kalorii spalasz w czasie różnych czynności

(kg)

(min)


Sprawdź także: Porównujemy produkty Dodaj nową firmę Dieta tygodnia

Dieta przy stłuszczeniu wątroby

Dieta przy stłuszczeniu wątroby

Zobacz wszystkie diety tygodnia


Przepis tygodnia

Sałatka Waldorf

Sałatka Waldorf

Sprawdź wszystkie przepisy


Produkt tygodnia

Ziemniaki

Ziemniaki

Produkty tygodnia

Sprawdź zdrową żywność


Wiadomości

Bądź na bieżąco

Zobacz wszystkie

Ostatnie oceny

Oceny użytkowników

PulsZdrowia.pl © 2016 All Rights Reserved