Cykl konferencji "Współczesne kierunki działań prozdrowotnych", które odbywają się październik 2013-czerwiec 2014, Warszawa
III Maraton Aqua Fitness, Lublin
Targi Zdrowo Zakręcone, Lublin
II Spotkanie z Psychodietetyką Praktyczną, Warszawa
Akcja Aqua Fit-poczuj lekkość- autorski program prozdrowotny
Rozpoczęcie współpracy z Polskim Towarzystwem Dietetyki
Zdrowe żywienie


Dieta w astmie
Już niejednokrotnie pisaliśmy o ogromnym znaczeniu diety i codziennego żywienia we wspomaganiu leczenia wielu schorzeń. Leczenie astmy za pomocą żywienia jest znane już od wieków. Starożytni greccy i rzymscy medycy zalecali czosnek i ocet oraz ostre przyprawy, takie jak pieprz oraz cynamon. Egipcjanie z kolei spożywali figi, winogrona a także owoce jałowce. Do tego pili wino i słodkie piwo a doprawiali dania kminkiem. Średniowieczni filozofowie proponowali spożywanie ryb, kopru, pietruszki, rzeżuchy, rzodkwi, pigwy i rodzynek. Medycyna chińska natomiast zalecała liście herbaty, co przełożyło się na powstanie leku przeciwastmatycznego- teofiliny.
Dziś również wiemy, że spożywanie właściwych pokarmów może zmniejszać nasilenia ataków astmy. Jak? Zacznijmy od wyjaśnienia na czym polega ów schorzenie.
Astma charakteryzuje się nawracającymi atakami duszności i kaszlu. Dolegliwości te bywają zróżnicowane od tych delikatnych po te zagrażające życiu. W trakcie ataku astmatycznego następuje nagłe zwężenie oskrzeli i oskrzelików wskutek skurczu. Dodatkowo ma miejsce zatkanie śluzem o gęstej konsystencji. To właśnie ta gęstość jest szczególnie niebezpieczna i może spowodować uduszenie. Uważa się, że podłożem choroby jest przewlekły stan zapalny i zgrubienie ścian oskrzeli. Wydaje się, że odpowiednia codzienna dieta może zmniejszać ów stan zapalny i rozszerzać oskrzela a nawet rozrzedzać groźny śluz.
Co zatem powinni jeść astmatycy?
Pierwszym produktem, który jest zalecany to cebula. Zawiera substancje działające przeciwzapalnie. Jedną z nich jest difenylotrisulfanat, który w badaniach okazywał się być silniejszy w leczeniu astmy niż znany lek. To właśnie tiosulfanatom przypisuje się najsilniejsze działanie przeciwastmatyczne. Dodatkowo cebula jest najbogatszym źródłem przeciwutleniacza kwercetyny, która stabilizuje błony komórek uwalniających histaminę. Badanie przeprowadzone w Nowym Jorku potwierdziły korzystne działanie siarkowych składników zawartych w cebuli. Zapobiegały one reakcjom zapalnym w oskrzelach a tym samym atakom astmy.
Kolejnym produktem zalecanym w nawracających atakach astmatycznych jest tran. Wykazując działanie przeciwzapalne, tłuszcz rybi oddziaływuje na drogi oddechowe wspomagając regeneracje błony śluzowej. Mówiąc prościej ułatwia on oddychanie. Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, tran wykazuje korzystne działanie w zapobieganiu występowania choroby u osób zdrowych, ale również poprawia stan chorych. Warto zatem sięgać po ryby takie, jak: łosoś, makrela czy sardynki. Nie zaleca się jednak tranu osobom z nadwrażliwością na aspirynę, gdyż może on działać przeciwnie i wręcz nasilać zwężanie oskrzeli.
Astmatycy powinni ponadto wzbogacać codzienną dietę o owoce i warzywa, szczególnie te zawierające duże ilości witaminy C. Wykazuje ona bowiem działanie ułatwiające oddychanie oraz jako silny przeciwutleniacz neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne za stan zapalny. Zatem jak dużo powinniśmy ich spożywać? Wydaje się, że już 300mg witaminy C dziennie zmniejsza ataki astmy o około 30%. Tyle znajdziemy w 3 szklankach soku pomarańczowego lub 450g brokułów. Warto wspomnieć także o jaroszach. Wydaje się, że całkowita rezygnacja z produktów pochodzenia zwierzęcego może znacząco poprawiać stan chorych. Badania na ten temat wciąż trwają, jednak pozytywne wyniki przypisuje się usunięciu z diety kwasu arachidonowego- zawartego właśnie w produktach zwierzęcych.
Osoby cierpiące na ataki astmy powinni także zwracać uwagę na doprawianie swoich potraw. Warto tutaj sięgać po ostre przyprawy, takie jak chili, musztarda czy po prostu cebula lub czosnek. Ułatwiają one oddychanie rozszerzając oskrzela. Dodatkowo pomagają usuwać śluz poprzez jego rozrzedzanie. Obecna w chili kapsaicyna działa ponadto przeciwzapalnie.
Czas przeanalizować jakie trunki pomogą przeciwdziałać atakom astmatycznym. Warto tutaj postawić na kawę i herbatę. Chodzi o zawartą w nich kofeinę. Istnieją bowiem liczne dowody przemawiające za faktem, iż kofeina pomaga zapobiegać i leczyć objawy astmy. Ale warto tutaj jednak zachować umiar i nie przekraczać dziennej dawki 3 kaw. Zdecydowanie odradza się osobom cierpiącym na astmę picia coli, zwłaszcza dzieciom. Również mleko krowie nie będzie dobrze działało na chorych. U niektórych astmatyków całkowita rezygnacja z produktów mlecznych może przynieść poprawę samopoczucia.
Produktem mogącym nasilać ataki astmy jest również glutaminian sodu, powszechnie dodawany do wysoko-przetworzonej żywności. Dodatkowo ten podstępny winowajca jest niełatwy do wykrycia, gdyż reakcja może nastąpić z dużym opóźnieniem- nawet do 12 godzin.
Niektóre potrawy i produkty mogą również wywoływać ataki, zwłaszcza u dzieci. Warto wystrzegać się jajek, orzechów i czekolady.
Na koniec kilka ogólnych zaleceń żywieniowych dla astmatyków:
1. Sięgajmy po produkty wykazujące działanie przeciwzapalne- czosnek, cebulę, tłuste ryby i tran, owoce, warzywa- zwłaszcza te o dużej ilości witaminy C.
2. Unikajmy olejów roślinnych bogatych w kwasy omega-6. Sprzyjają one występowaniu stanu zapalnego. Takimi olejami będą: kukurydziany, krokoszowy i słonecznikowy.
3. Ograniczamy spożycie mięsa i tłuszczów zwierzęcych.
4. Jemy ostre przyprawy- ułatwiają oddychanie i odblokowują zatkane śluzem drogi oddechowe.
5. Pijemy kawę lecz w rozsądnych ilościach (3 dziennie).
Pamiętajmy, że ataki astmy wyzwalane przez pokarmy występują zwykle w ciągu kilku minut od spożycia. Jednak słowo „zwykle” ma tutaj kluczowe znaczenie, ponieważ bywa, że atak następuje nawet dzień lub kilka dni później. Jednak unikanie produktów, o których wspominamy przez co najmniej pół roku powodowało ustąpienie dolegliwości u 93% badanych przypadków!
Komentarze




Dieta przy stłuszczeniu wątroby

Zobacz wszystkie diety tygodnia
Przepis tygodnia
Sałatka Waldorf
Produkt tygodnia
Ziemniaki

Wiadomości
Bądź na bieżąco
- Wesołych Świąt!
- Szkolenie "Testy Genetyczne w praktyce dietetyka"
- Żywienie w drodze do mety, czyli rola żywienia w sporcie rekreacyjnym
- IV Ogólnopolskie Dni Otyłości
- Konferencja- Fizjologiczne uwarunkowania postępowania dietetycznego
Oceny użytkowników
- Polecam w 100% Polecam!!! Pełen profesjonalizm! Dieta smaczna i łatwa w przygotowaniu!
- fajna siłka z rodzinną atmosferą, dobry sprzęt chociaż już nie pierwszej nowości. Dosyć tanio :)
- stanowczo odradzam, dieta online taka sama u mnie i u znajomej a miała być indywidualna. Pani Pietrych nie odpowiada na maile. masakra
- Chodziłem tam kilka lat temu, ogólnie średnio, sprzęt od dawien dawna nie wymieniany. Kolega był niedawno- mówi, że niewiele się zmieniło.
- Pani Natalia to świetny specjalista. Dzięki niej schudłam ponad 10kg. Zmieniłam swoje nawyki więc nie obawiam się efektu jojo :) dziękuję i polecam ją wszystkim!
- Polecam każdemu, kto myśli o zmianie swojego życia na zdrowy styl.
Przed wizytą u pani Stefankiewicz przeszłąm kilka różnych diet (gazetowe i suplementacja). W moim przypadku wystarczyły 3 wizyty abym mogła poprawić swoje błędy żywieniowe oraz przyswoić sobie najważniejsze zasady zdrowego odżywiania. Przy okazji od tego czasu schudłam ponad 12 kg.
- Polecam panią Monikę, zmotywowała mnie do stałych zmian nawyków żywieniowych! Gdy miałam kryzys pomogła mi go przezwyciężyć :)
- Jestem zadowolona z wizyty. Dieta fajna, łatwa w przygotowaniu. Czas czekania na dietę to nie 10 a 7 dni, czyli standardowo jak w każdej poradni, gdzie diety nie są wyciągane spod lady. Fakt kontakt tylko w dni otwarcia, ale w inne dni można śmiało dzwonić do poradni w Wolsztynie
- Jak najbardziej polecam Panią dietetyk. Już schudłam ponad 15kg i waga nadal spada :) Ponadto jestem pewna, że już nigdy nie wrócę do starych nawyków żywieniowych!! Pani Joanna pokazała mi jak szybko i zdrowo przygotowywać posiłki. Przekonałam się, że dieta wcale nie musi być uciążliwa a wręcz przyjemna :) Dziękuję
- Bardzo polecam ten klub, instruktorzy najlepszy !!!
OSTATNIO NA FORUM
- wraz z wiekiem coraz ciężej jest nam utrzymać prawidłową wagę. Jest to wymagające dużego poświęcenia i wiedzy, dlatego warto wybrać się do profesjonalnego dietetyka. Na pewno pomoże w chu Dodano:2019-10-29
- Grejfruty zawsze grejfruty, to działa :) Dodano:2016-01-16
- W zwykłych adidasach, to jeszcze można biegać, ale trampek nie polecam. Dawno temu biegałam w trampkach, miały zbyt twardą podeszwę i odbiłam sobie piętę. Kulałam przez 2 tygodnie. Do bieg Dodano:2015-12-29
- Jem wszystko, ale w małych porcjach i powoli. Nie przejadam się i trzymam ciągle tą samą wagę. Spróbuj tego. Ktoś mądry kiedyś powiedział, że należy wstawać od stołu czując lekki niedo Dodano:2015-12-29