Cykl konferencji "Współczesne kierunki działań prozdrowotnych", które odbywają się październik 2013-czerwiec 2014, Warszawa
III Maraton Aqua Fitness, Lublin
Targi Zdrowo Zakręcone, Lublin
II Spotkanie z Psychodietetyką Praktyczną, Warszawa
Akcja Aqua Fit-poczuj lekkość- autorski program prozdrowotny
Rozpoczęcie współpracy z Polskim Towarzystwem Dietetyki
Zdrowe żywienie


Jaka dieta pomoże przy Hashimoto?
Choroba Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Częściej chorują kobiety niż mężczyźni, lecz może ona dotknąć je w każdym wieku. Często zapadają na nią również kobiety krótko po porodzie. Choroba może przebiegać bez żadnych objawów, lecz niektóre z nich często są przez chorych bagatelizowane np. zmęczenie czy senność.
Do innych objawów charakteryzujących Hashimoto należą również kłopoty z koncentracją i pamięcią, zmienność nastrojów, skłonność do depresji, marzniecie, zmiany skórne, wypadanie włosów, obfite miesiączki, bóle mięśni i stawów, podwyższony poziom cholesterolu oraz zaparcia. Jednak najczęstszym problemem związanym z chorobą Hashimoto jest gwałtowne przybieranie na wadze i nieskuteczne odchudzanie mimo różnego rodzaju diet.
Jak już niejednokrotnie próbowaliśmy udowodnić, odpowiednie żywienie jest skuteczną metodą wspomagającą leczenie farmakologiczne. Nie inaczej jest w przypadku Hashimoto.
Oto ogólne zalecenia żywieniowe:
Swoje leczenie dietetyczne warto rozpocząć od wprowadzenia stałych godzin posiłków. W ciągu dnia chorzy podobnie jak osoby zdrowe powinny jadać 5 posiłków w odstępach co 3-4 godziny. Pierwszy posiłek warto zjeść jak najszybciej po przebudzeniu a ostatni, czyli lekką kolację około 2-3 godzin przed snem.
Badania naukowe potwierdzają również skuteczność wprowadzenia diety bezglutenowej w leczeniu Hashimoto. Oznacza to więc konieczność nauczenia się dokładnego czytania etykiet, pamiętając o tym, iż gluten nie występuje jedynie w oczywistych, mącznych produktach, lecz jest składnikiem wielu innych produktów żywnościowych. Znajdziemy go między innymi w wędlinach, sosach, deserach, przetworach owocowych i warzywnych, przetworach nabiałowych, lodach, przyprawach, czekoladzie a nawet lekach przeciwbólowych czy preparatach witaminowych.
Warto również wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć w swojej diecie nabiał i mleko krowie. Można zastąpić je mlekiem kokosowym, migdałowym, ryżowym czy słonecznikowym.
Dodatkowo powinno się wyrzucić z diety produkty sojowe, ponieważ jak dowodzą badania soja może zaburzać działanie leków stosowanych przy chorobie Hashimoto.
Na koniec nie zaleca się osobom chorym spożywania dużej ilości warzyw kapustnych. Jeśli ciężko nam z nich zrezygnować pamiętajmy o prawidłowym ich przygotowaniu- powinno się je gotować w dużej ilości wody, bez przykrycia. W ciągu pierwszych minut zawarte w nich glukozynolany przechodzą do wody i stają się lotne.
To tyle jeśli chodzi o ograniczenia. Co natomiast warto zwiększyć w codziennej diecie?
Przede wszystkim postawić na produkty zawierające selen. Ten wyjątkowy pierwiastek reguluje prace układu autoimmunologicznego, a jak już wiemy choroba Hashimoto ma podłoże właśnie autoimmunologiczne. Selen znajdziemy przede wszystkim w produktach taki jak orzechy, drożdże piwne i grzyby. Nie zapominajmy o witaminach, zwłaszcza A, C i E, które zwiększają wchłanianie selenu.
Codzienną dietę warto również wzbogacić w witaminę E oraz D. Jeśli obawiamy się, że nasza dieta nie dostarcza tych witamin w odpowiednich ilościach, warto rozważyć suplementację. Pamiętajmy, że ilość witaminy D możemy zwiększyć w naszym organizmie poprzez częste przebywanie na słońcu, jednak w okresie od września do marca warto ją przyjmować dodatkowo.
Co do diety osoby chorej na Hashimoto, powinna opierać się na węglowodanach złożonych, dobrych tłuszczach i chudym mięsie.
Jako dodatek do dań obiadowych można wybierać spośród:
- kaszy jaglanej
- kaszy gryczanej
- ryżu
- komosy ryżowej
- amaranatusa
Dodatkowo spożywamy płatki owsiane, mąkę kukurydzianą, ziemniaczaną i ryżową.
Źródłem wspomnianych zdrowych tłuszczów powinny być:
- olej lniany, oliwa z oliwek, olej rzepakowy
- tłuste ryby, owoce morza
- strączki, pestki, nasiona, orzechy
Mięsa warto wybierać typowo chude a wędliny najlepiej przygotowywać w domu np. z indyka. Do tego wzbogacamy naszą dietę o jaja, warzywa (zielone zwłaszcza) oraz sezonowe owoce. Polecane techniki kulinarne to pieczenie, duszenie i gotowanie na parze.
Komentarze




Dieta przy stłuszczeniu wątroby

Zobacz wszystkie diety tygodnia
Przepis tygodnia
Sałatka Waldorf
Produkt tygodnia
Ziemniaki

Wiadomości
Bądź na bieżąco
- Wesołych Świąt!
- Szkolenie "Testy Genetyczne w praktyce dietetyka"
- Żywienie w drodze do mety, czyli rola żywienia w sporcie rekreacyjnym
- IV Ogólnopolskie Dni Otyłości
- Konferencja- Fizjologiczne uwarunkowania postępowania dietetycznego
Oceny użytkowników
- jestem zdziwiona opinią dżoany, ponieważ ja odniosłam zupełnie inne wrażenie. Pani Ewa wykonała wszelkie pomiary, zapytała o wszystko co było potrzebne do ułożenia jadłospisu. Ja jestem zadowolona i polecam!
- Nie polecam tej pani. Byłam u niej na jednej wizycie i nawet mnie nie pomierzyła. Gdy zadawałam jej pytania odpowiadała wymijająco. Chyba poza zdaniami wykutymi na pamięć ma niewielką wiedzę na temat żywienia. odradzam
- ja przeczytałam książkę pani Magdy- „Krótka bajka o odchudzaniu z happy endem” . Bardzo pomocna, odchudzałam się bezskutecznie od paru lat, dopiera ta książka otworzyła mi oczy na szersze perspektywy odchudzania
- Świetna dietetyczka! Polecam ją z całego serca! pomogła mi schudnąć i pozbyć się zaparć. Ma dużą wiedzę i jest przesympatyczna!
- Jestem zadowolona z wizyty. Dieta fajna, łatwa w przygotowaniu. Czas czekania na dietę to nie 10 a 7 dni, czyli standardowo jak w każdej poradni, gdzie diety nie są wyciągane spod lady. Fakt kontakt tylko w dni otwarcia, ale w inne dni można śmiało dzwonić do poradni w Wolsztynie
- Pan Dominik układał dietę dla mnie i córki, efekty są i z tego się cieszę bardzo. Jedyne co to rzeczywiście trzeba w dietę włożyć dużo pracy- a przede wszystkim czasu :(
- Extra miejsce i ludzie polecam wszystkim
- Poradnia spełniła moje oczekiwania. W końcu schudłam tyle ile chciałam i to bez efektów jojo.
Pani Kamila, która tu przyjmuje jest kompetentnym dietetykiem, z doświadczeniem i wiedzą na temat jedzenia, dlatego tak doskonale radzi sobie nawet ze skomplikowanymi przypadkami.
Cieszę się niezmiernie, że przekonałam się do diety, że odchudzanie nie wywarło na mnie negatywnego wpływu, a nade wszystko dało pozytywne efekty.
Przyznam, że po tej całej kuracji czuję nie tylko zmiany fizyczne, ale nade wszystko psychiczne.
Zmieniłam podejście do jedzenia i ono inaczej wpływa na mnie.
Polecam!
- Kupiony krzem organiczny ORSI w tym sklepie świetnie działa na moje włosy i paznokcie. Włosy przestały wypadać, stały się mocniejsze, a paznokcie przestały się łamać i nie muszę się już obawiać, że będę je miała różnej długości. Zauważyłam również ciekawą sprawę ... zmarszczki jakby przestały się pojawiać, a moja skóra jakby znów nabrała życia. Jestem w pełni zadowolona z produktu zakupionego w tym sklepie. Było warto:)
- Fachowo, kompleksowo i miło- tak najkrócej mogę opisać gabinet BELLA i jego cały personel !!!
OSTATNIO NA FORUM
- wraz z wiekiem coraz ciężej jest nam utrzymać prawidłową wagę. Jest to wymagające dużego poświęcenia i wiedzy, dlatego warto wybrać się do profesjonalnego dietetyka. Na pewno pomoże w chu Dodano:2019-10-29
- Grejfruty zawsze grejfruty, to działa :) Dodano:2016-01-16
- W zwykłych adidasach, to jeszcze można biegać, ale trampek nie polecam. Dawno temu biegałam w trampkach, miały zbyt twardą podeszwę i odbiłam sobie piętę. Kulałam przez 2 tygodnie. Do bieg Dodano:2015-12-29
- Jem wszystko, ale w małych porcjach i powoli. Nie przejadam się i trzymam ciągle tą samą wagę. Spróbuj tego. Ktoś mądry kiedyś powiedział, że należy wstawać od stołu czując lekki niedo Dodano:2015-12-29