Pulszdrowia

Portal Twoich możliwości
Prowadzony przez ekspertów
Obejmujemy Patronat:

Cykl konferencji "Współczesne kierunki działań prozdrowotnych", które odbywają się październik 2013-czerwiec 2014, Warszawa

III Maraton Aqua Fitness, Lublin

Targi Zdrowo Zakręcone, Lublin

II Spotkanie z Psychodietetyką Praktyczną, Warszawa

Akcja Aqua Fit-poczuj lekkość- autorski program prozdrowotny

Rozpoczęcie współpracy z Polskim Towarzystwem Dietetyki


Zdrowe żywienie

Soki owocowe dla niemowlęcia?

Soki owocowe dla niemowlęcia?

Po pierwszym półroczu niezależnie czy karmimy piersią czy mlekiem modyfikowanym  nadchodzi czas na rozpoczęcie wprowadzania nowych produktów do diety dziecka. Młode mamy często zastanawiają się także co z płynami? Chcąc zapewnić dziecku większą ilość witamin sięgają po soki. Czy słusznie? 

 

Zacznijmy jednak od samej definicji soku- jest to produkt, który w 100% stanowią soki z naturalnych owoców. Może on być wyciśnięty bezpośrednio z soku lub otrzymany z zagęszczonego soku owocowego poprzez odtworzenie proporcji wody i aromatu usuniętego w trakcie procesu zagęszczania. Sok nie zawiera dodatku sztucznych barwników i aromatów i nie może być konserwowany chemicznie. Co innego nektar czy napój- tego ze względu na zawartość wielu sztucznych  dodatków nie powinniśmy podawać dziecku. 

 

Wracając jednak do soków, w jadłospisie dziecka przynajmniej do pierwszego roku życia, według najnowszych zaleceń dietetycznych, soki owocowe nie powinny służyć do zaspakajania pragnienia. Nie należy zastępować nimi czystej wody! Niestety wielu rodziców przyzwyczaja swoje dzieci do nadmiernego spożycia rozcieńczonych soków. Soki owocowe to źródło kalorii, więc należy je traktować jako jeden z pokarmów uzupełniających. Poza tym mogą znacząco zmniejszyć ilość spożywanego przez dziecko pokarmu oraz mleka. Sok owocowy nie jest niezbędny w żywieniu niemowląt i nie powinien zastępować owoców w formie nieprzetworzonej. Jeśli dziecko nie przepada za owocami, które dostaje w kawałku, można podawać je w postaci przecieru lub zmiksowane. 

 

 

Jeśli już koniecznie chcesz wprowadzić owoce do diety niemowlęcia, pamiętaj o kilku zasadach:

 

- Nie wprowadzaj ich wcześniej niż 7 miesiącu jeśli karmisz piersią oraz w 5 jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym.

 

- Wybieraj jedynie te pasteryzowane, przecierowe bez dodatku cukru lub wyciskaj je samemu, lecz pamiętaj by został spożyty w ciągu kilku godzin.

 

- Ogranicz się do 150ml dziennie. 

 

- Nie podawaj soków jednodniowych (są niepasteryzowane i mogą być zanieczyszczone) ani soków sporządzonych z koncentratu – mają małą wartość odżywczą.

 

-Sok podawaj łyżeczką lub z kubeczka.

 

- Nie podawaj soków przed snem i w nocy ani między posiłkami.

 

- Nie podawaj soków z owoców zawierających dużej ilości sorbitolu czy fruktozy, gdyż mogą powodować biegunkę i wzdęcia (np. z gruszek). 

 

 

Pamiętaj jednak, że zdecydowanie rozsądniej jest nauczyć dziecko picia czystej wody. Bez dodatku cukru czy słodkich syropów, które powstają przed gotowanie soku owocowego z cukrem. Wybieraj wodę źródlaną lub ewentualnie niskozmineralizowaną (poniżej 500mg/l zawartości soli mineralnych) - niskosodową i niskosiarczanową. Przyzwyczajając dziecko do picia czystej wody zamiast soków czy napojów, kształtujesz jego nawyki żywieniowe już od pierwszego roku życia, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości! 

 

 

 

Powrót

Podaj kod z obrazka:

Podaj wynik równania: 5+3 = ?


Komentarze
Brak komentarzy
Nasi partnerzy Food forum Food forum Kalkulator kalorii
Oblicz ile kalorii spalasz w czasie różnych czynności

(kg)

(min)


Sprawdź także: Porównujemy produkty Dodaj nową firmę Dieta tygodnia

Dieta przy stłuszczeniu wątroby

Dieta przy stłuszczeniu wątroby

Zobacz wszystkie diety tygodnia


Przepis tygodnia

Sałatka Waldorf

Sałatka Waldorf

Sprawdź wszystkie przepisy


Produkt tygodnia

Ziemniaki

Ziemniaki

Produkty tygodnia

Sprawdź zdrową żywność


Wiadomości

Bądź na bieżąco

Zobacz wszystkie

Ostatnie oceny

Oceny użytkowników

PulsZdrowia.pl © 2016 All Rights Reserved