Cykl konferencji "Współczesne kierunki działań prozdrowotnych", które odbywają się październik 2013-czerwiec 2014, Warszawa
III Maraton Aqua Fitness, Lublin
Targi Zdrowo Zakręcone, Lublin
II Spotkanie z Psychodietetyką Praktyczną, Warszawa
Akcja Aqua Fit-poczuj lekkość- autorski program prozdrowotny
Rozpoczęcie współpracy z Polskim Towarzystwem Dietetyki
Wellness


Ciało a ciąża
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, niestety zmiany hormonalne zachodzące w jej ciele mają wpływ na ogólny stan i wygląd skóry. Właśnie w tym szczególnym okresie ciało kobiety potrzebuje szczególnej uwagi. Firmy kosmetyczne mają w swoich ofertach specjalne linie dla pań w ciąży, które potrzebują czegoś więcej, niż pozostałe kobiety.
Ciąża to nowy stan w organizmie, do którego trzeba się w pewien sposób dostosować. Właściwie wszystko ulega wówczas zmianie – sposób jedzenia, aktywność fizyczna, a także i pielęgnacja skóry, która będzie się zdecydowanie różnić od dotychczasowej.
Nowa gospodarka hormonalna organizmu powoduje znaczące zmiany w wyglądzie włosów, paznokci i skóry. Sucha skóra staje się jeszcze bardziej sucha, a trądzik (o ile jest) wyraźnie łagodnieje. Trzeba zaznaczyć, że u niektórych kobiet mogą w tym czasie pojawić się właśnie problemy trądzikowe (zwłaszcza na plecach lub dekolcie).
Można powiedzieć, że całe ciało, ze szczególnym uwzględnieniem okolic brzucha, biustu i dekoltu, zostaje poddane wielkiej próbie. Zwykle wszystko to wraca do normy po urodzeniu dziecka i nawet kilka nadprogramowych kilogramów czy parę rozstępów nie robi wielkiej różnicy, bo cieszymy się z narodzin maluszka.
Trzeba koniecznie podkreślić, że ciąża nie musi oznaczać nieodwracalnych zmian na ciele. Odpowiednio dobrane zabiegi u kosmetyczki czy terapeuty ochronią skórę przed przesuszaniem i złagodzą podrażnienia. Najlepiej jednak byłoby kontynuować pielęgnację w domu.
Specjalnie skomponowany masaż dla pań w ciąży jest typowym zabiegiem wellness. Poza rozluźnieniem mięśni i poprawą krążenia dodatkowo poprawia on samopoczucie poprzez odciążenie psychiczne. Można zatem zapomnieć o stresach i choć przez chwilkę pobujać w obłokach. Do masażu najczęściej używa się olejków pielęgnacyjnych z różnego rodzaju minerałami lub innymi składnikami odżywczymi, np. masłem karite (zwanym też shea). Masaż całego ciała najczęściej wykonuje się w pozycji ułożenia na boku – to najwygodniejsza i najbezpieczniejsza pozycja dla przyszłej mamy. Zaczynamy masaż od czoła, potem kolejno masujemy kark, ramiona, plecy, uda i stopy. W trakcie zabiegu można wsłuchać się w dźwięki swojej ulubionej płyty, którą klientka może przynieść do gabinetu. Oczywiście można też posłuchać Vivaldiego lub Mozarta – uważa się, że ich muzyka dobrze wpływa na rozwój dziecka w łonie matki.
Plusem jest też to, że kobieta sama dobiera sobie zapach kosmetyku, którym będzie masowana, gdyż sama najlepiej wie, co lubi i jakie zapachy działają na nią kojąco. Jeżeli zapach nie odgrywa dla niej specjalnej roli, masażysta może użyć cedru, lawendy, bergamotki, neroli, jaśminu czy rumianku – to właśnie te zapachy działają uspokajająco. Mandarynka, pomarańcza, cytryna, grejpfrut i mięta działają chłodzącą i orzeźwiająco. Natomiast stanowczo unika się takich zapachów, jak rozmaryn, goździk, kamfora, majeranek, tymianek, werbena, cynamon czy imbir, ponieważ mogą one powodować podwyższenie ciśnienia krwi, a także wywoływać przedwczesne skurcze.
W tym szczególnym okresie skórze potrzeba dodatkowego zastrzyku wody, zmęczona potrzebuje sporej dawki energii. Najbardziej wrażliwa jest skóra w okolicach oczu, mogą pojawić się tam cienie i drobne zmarszczki. Jeśli na ciele pojawiły się pierwsze nierówności – spokojnie! – po porodzie gospodarka hormonalna kobiety szybko wraca do równowagi.
Dla wielu pań w tym okresie prawdziwą zmorą są pojawiające się na czole i policzkach plamki pigmentacyjne, które dodatkowo wzmacnia opalanie i przebywanie na słońcu. Należy wtedy stosować kremy o jak największym wskaźniku ochrony przed słońcem. Istniejące już plamki można zatuszować, np. samoopalaczem lub znaną wam sztuką kamuflażu jaką jest makijaż.
O wiele większej uwagi i pielęgnacji wymagają w tym szczególnym okresie, jakim jest ciąża, pośladki i brzuch. Poza wykonywaniem masaży, które mają przynieść nie tylko ulgę, ale także przygotować skórę na duże przeciążenia, terapeuta powinien pokazać, jak można masować się samodzielnie w domu.
Na rozstępy, które już się pojawiły, niestety nie ma lekarstwa. W momencie, gdy tkanka podskórna zostaje nadmiernie rozciągnięta przez rosnące maleństwo, powstają na skórze różowawe pęknięcia, przez które delikatnie prześwitują naczynka krwionośne. Problem rozstępów dotyka ok. 70-80 % kobiet. Specjalne kremy, ampułki, wyciągi ziołowe, zabiegi na ciało mogą jedynie złagodzić ich postać lub zapobiec dalszemu procesowi pękania tkanki. Spore efekty można osiągnąć stosując preparaty z witaminą A i E, wyciągiem z pigwy albo tarniny (zapobiegają nadmiernemu wysuszeniu skóry). Natomiast produkty z masłem karite lub olejkiem z ogórecznika zadbają o właściwy stan włókien kolagenu i elastyny w skórze. Tak jak i brzuch dużo atencji wymaga biust, który mniej więcej od drugiego miesiąca ciąży zaczyna rosnąć. Piersi stają się coraz cięższe, a sutki wrażliwsze i jakby rozpulchnione. Skóra staje się bardziej obciążona i rozciągnięta, dlatego poza zabiegami na biust w gabinecie kosmetycznym, warto w domu „ćwiczyć” ją codziennie wieczorem – wystarczy polewać biust na przemian zimną i ciepłą wodą, pamiętając o tym, że zawsze kończymy polewając się wodą o letniej temperaturze.
U niektórych pań mogą występować problemy z wklęsłym sutkiem, który może utrudniać karmienie. Należy zastosować wówczas automasaż – należy ująć sutek między palec wskazujący i kciuk, a następnie delikatnie ściskać i powoli „ukręcać”. Zabiegi tego typu można wykonywać we wczesnym okresie ciąży z tej racji, że pobudzanie gruczołów piersiowych powoduje wytwarzanie oksytocyny, co z kolei w za dużej ilości może powodować przedwczesne skurcze.
Zmiany hormonalne nie pozostają też bez znaczenia dla nóg. Gromadzenie się wody w tkankach skutkuje wystąpieniem opuchlizny, z którą też można walczyć. Chłodzące okłady, dobrze wykonany drenaż limfatyczny czy kosmetyki z kasztanowcem lub kamforą zapobiegną powstawaniu opuchlizny i uwidacznianiu się oraz pękaniu naczynek na nogach.
Bartłomiej Wybrański
masażysta
Komentarze




Dieta przy stłuszczeniu wątroby

Zobacz wszystkie diety tygodnia
Przepis tygodnia
Sałatka Waldorf
Produkt tygodnia
Ziemniaki

Wiadomości
Bądź na bieżąco
- Wesołych Świąt!
- Szkolenie "Testy Genetyczne w praktyce dietetyka"
- Żywienie w drodze do mety, czyli rola żywienia w sporcie rekreacyjnym
- IV Ogólnopolskie Dni Otyłości
- Konferencja- Fizjologiczne uwarunkowania postępowania dietetycznego
Oceny użytkowników
- Poradnia spełniła moje oczekiwania. W końcu schudłam tyle ile chciałam i to bez efektów jojo.
Pani Kamila, która tu przyjmuje jest kompetentnym dietetykiem, z doświadczeniem i wiedzą na temat jedzenia, dlatego tak doskonale radzi sobie nawet ze skomplikowanymi przypadkami.
Cieszę się niezmiernie, że przekonałam się do diety, że odchudzanie nie wywarło na mnie negatywnego wpływu, a nade wszystko dało pozytywne efekty.
Przyznam, że po tej całej kuracji czuję nie tylko zmiany fizyczne, ale nade wszystko psychiczne.
Zmieniłam podejście do jedzenia i ono inaczej wpływa na mnie.
Polecam!
- Nie polecam nikomu. Pani Magdalena jest osobą kompletnie nie przygotowaną do prowadzenia pacjentów. Diety z szablonów, nie uwzględnia np. alergii. Do tego jest nie miła i przemądrzała i nie słucha pacjentów! Nie odpowiada na maile (lub z tygodniowym opóźnieniem po interwencji telefonicznej), generalnie katastrofa! Tak nie profesjonalnej osoby ne spotkałem. Kompletna strata pieniędzy!
- Polecam z całego serca. Pani Aneta układała dla mnie dietę na cholesterol i trójglicerydy, po 3 miesiącach wyniki mam super, do tego nie odczułam za bardzo, że byłam na diecie, bo jedzenia dużo. Dieta dopasowana do mnie- moich upodobań, charakteru pracy.
- Polecam! Nie byłam przekonana co do współpracy z dietetykiem ale teraz wiem, że to była świetna decyzja. Panią Joannę "znalazłam" w internecie. Zachęciły mnie pozytywne opinie na jej temat i teraz przyznam, że to wszystko co przeczytałam jest prawdą:) Efekty odchudzania są bardzo dobre a wizyty bardzo pomocne. Dziękuję:)
- Chodzę tam na squasha z koleżanką, bardzo nam się podoba :) polecam!
- Obecnie chyba najtańszy squash w mieście. Fajna sprawa, polecam wszystkim. Dobra alternatywa dla tenisa w zimie :)
- Chodzę na step do pani Kingi i jestem bardzo zadowolona :)
- Super sklep. Obsługa szybko odpowiada na maile, przez co zakupy są przyjemne i szybkie.
Realizacja zamówienia również błyskawiczna
- Polecam siłownię, dużo sprzętu, ciekawe karnety no i lokalizacja dobra.
- Potwierdzam- byłam na szkoleniu z psychodietetyki, bardzo dobre :)
OSTATNIO NA FORUM
- Grejfruty zawsze grejfruty, to działa :) Dodano:2016-01-16
- W zwykłych adidasach, to jeszcze można biegać, ale trampek nie polecam. Dawno temu biegałam w trampkach, miały zbyt twardą podeszwę i odbiłam sobie piętę. Kulałam przez 2 tygodnie. Do bieg Dodano:2015-12-29
- Jem wszystko, ale w małych porcjach i powoli. Nie przejadam się i trzymam ciągle tą samą wagę. Spróbuj tego. Ktoś mądry kiedyś powiedział, że należy wstawać od stołu czując lekki niedo Dodano:2015-12-29
- Jako nowicjuszka chciałam zapytać,czy któraś z Was korzystała może z cateringu dietetycznego? Jakie macie doświadczenia? Przymierzam się po Nowym Roku, ale dobrze jest wiedzieć,czy ktoś to j Dodano:2015-12-21