Pulszdrowia

Portal Twoich możliwości
Prowadzony przez ekspertów
Obejmujemy Patronat:

Cykl konferencji "Współczesne kierunki działań prozdrowotnych", które odbywają się październik 2013-czerwiec 2014, Warszawa

III Maraton Aqua Fitness, Lublin

Targi Zdrowo Zakręcone, Lublin

II Spotkanie z Psychodietetyką Praktyczną, Warszawa

Akcja Aqua Fit-poczuj lekkość- autorski program prozdrowotny

Rozpoczęcie współpracy z Polskim Towarzystwem Dietetyki


Wellness

Bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego – problem cywilizacyjny

Bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego – problem cywilizacyjny

Bóle kręgosłupa są najczęstszym powodem naszych wizyt u lekarzy i terapeutów.  Problem ten pojawia się już u coraz większej, a co najgorsze także coraz młodszej części społeczeństwa.

 

Istnieje wiele czynników wywołujących bóle tzw. odcinka L-S. Do najczęstszych należą: uszkodzenie struktur tkankowych, zaburzeniami biomechaniczne danych elementów, zaburzenia układu mięśniowego i powięzi. 

 

U podstaw leczenia musi leżeć prawidłowa diagnoza, na bazie której  jesteśmy w stanie zbudować program leczenia czy terapii. Poznawszy mechanizm powstawania zaburzenia, możemy odpowiednio dobrać sposób pracy, techniki i programy ćwiczeń. Fizjoterapeuci i masażyści wykorzystują badanie palpacyjne (poprzez dotyk), testy funkcjonalne, ruchomości, stabilności. Istotne  jest to, że terapeuta sprawdza pacjenta w „całości” – nasze ciało stanowi przecież jedną całość – od stóp aż po czubek głowy.  Zaburzenia odcinka lędźwiowo-krzyżowego mogą być następstwem zwyrodnień występujących w innych częściach ciała. Dlatego też np. przy bólach odcinka szyjnego terapeuta może pracować nie tylko w obrębie szyi,  ale także bioder i kończyn dolnych. 

 

Zmiana trybu życia, jaką jest przejście do pozycji dwunożnej, spowodowała, że kręgosłup został osiowo  obciążony. Jeszcze do niedawna nie było tak łatwo o sklep za każdym rogiem czy o zabójczy dla kręgosłupa zestaw „kanapa + pilot TV”. Człowiek musiał być bardziej ruchliwy, przez co praca jego kręgosłupa była bardziej optymalna. Dzisiaj, kiedy większość z nas do pracy dojeżdża samochodem, a następnie zasiada w fotelu przed komputerem,  nasze ciało staje się bardziej leniwe i słabsze. Gdy następnie w wolnej chwili pracujemy na działce lub musimy przenieść coś ciężkiego, następuje przeciążenie struktur narządu ruchu, co z czasem zmienia się w nagłe urazy lub dolegliwości bólowe. 

 

Niewiele osób dba o profilaktykę „bólów krzyża”. A należy wspomnieć też o tym, że coraz częściej pojawia się znacznie większy problem, jakim jest brak ergonomii w pracy. Każdy z nas wielokrotnie w życiu słyszał „nie garb się” albo „siedź prosto”, lecz zapewne niewielu wzięło to sobie do serca. Problem rodzi się wcześnie, bo już w szkole podstawowej, zważywszy na to, że wiele szkół nie jest jeszcze dostosowanych do tego, aby dzieci spędzały w nich kilka godzin dziennie – zwłaszcza w pozycji siedzącej. Nauczyciele nagminnie zwracają uwagę uczniom, aby nie huśtali się na krzesłach, lecz paradoksalnie to właśnie w tej pozycji kręgosłup jest odciążany. Od dziecka człowiek spędza tysiące godzin siedząc, najczęściej w bardzo dziwnych pozycjach które ostatecznie obciążają odcinek lędźwiowo-krzyżowy. Rodzice zaś – chcąc pomóc swoim dzieciom w osiągnięciu „sukcesu zawodowego” – zapisują je na dodatkowe zajęcia mające na celu ich wszechstronny rozwój. Często jednak takie działanie dodatkowo obciąża malucha, który po całym dniu nie ma już siły na nic. Zajęcia sportowe, o ile w ogóle są wybierane, zwykle nie mają charakteru  profilaktyki czy relaksu, ale mają prowadzić do osiągania dodatkowych sukcesów. 

 

Dorastamy, dojrzewamy i zaczynamy dbać o naszą karierę zawodową, znów prawie całe dnie spędzając w samochodzie i przed komputerem, a często w ogóle nie myśląc o tym, że życie w ciągłym pędzie może uniemożliwić nam pracę w ogóle. Poprawa sytuacji wcale nie jest niemożliwa. Czasem wystarczy odpowiednio dopasować miejsce pracy, wybrać odpowiednie krzesła, biurka, fotele czy prawidłowo zamocować półki z klawiaturą. Niewielkie nakłady finansowe mogą sprawić, że pracownicy rzadziej będą korzystać ze zwolnień lekarskich, a dodatkowo poprawi się ich efektywność i samopoczucie w pracy. 

 

Bartłomiej Wybrański

Masażysta 

 

 

Powrót

Podaj kod z obrazka:

Podaj wynik równania: 5+3 = ?


Komentarze
Brak komentarzy
Nasi partnerzy Food forum Food forum Kalkulator kalorii
Oblicz ile kalorii spalasz w czasie różnych czynności

(kg)

(min)


Sprawdź także: Porównujemy produkty Dodaj nową firmę Dieta tygodnia

Dieta przy stłuszczeniu wątroby

Dieta przy stłuszczeniu wątroby

Zobacz wszystkie diety tygodnia


Przepis tygodnia

Sałatka Waldorf

Sałatka Waldorf

Sprawdź wszystkie przepisy


Produkt tygodnia

Ziemniaki

Ziemniaki

Produkty tygodnia

Sprawdź zdrową żywność


Wiadomości

Bądź na bieżąco

Zobacz wszystkie

Ostatnie oceny

Oceny użytkowników

PulsZdrowia.pl © 2016 All Rights Reserved