Pulszdrowia

Portal Twoich możliwości
Prowadzony przez ekspertów
Obejmujemy Patronat:

Cykl konferencji "Współczesne kierunki działań prozdrowotnych", które odbywają się październik 2013-czerwiec 2014, Warszawa

III Maraton Aqua Fitness, Lublin

Targi Zdrowo Zakręcone, Lublin

II Spotkanie z Psychodietetyką Praktyczną, Warszawa

Akcja Aqua Fit-poczuj lekkość- autorski program prozdrowotny

Rozpoczęcie współpracy z Polskim Towarzystwem Dietetyki


Siła świadomości

Zadowolenie z ciała i metody kontroli jego wagi u gimnazjalistek

Zadowolenie z ciała i metody kontroli jego wagi u gimnazjalistek

Waga ciała stanowi istotne kryterium oddziaływujące na ocenę własnego wyglądu i obraz ciała. Niezadowolenie z ciała i jego masy uwidacznia się szczególnie w okresie dojrzewania, który charakteryzuje się istotnymi zmianami w proporcjach ciała i wzrostem wagi. Frustracja, której źródłem jest niezadowolenie z własnego wyglądu, a zwłaszcza z aktualnej wagi powoduje, iż nastolatki zaczynają stosować różne metody jej kontroli. 

 

 

Podejmowanie działań, których celem jest utrata kilogramów, stanowi jeden z poważniejszych problemów zdrowotnych i społecznych wśród dojrzewających dziewcząt i może być istotnym predyktorem pojawienia się zaburzeń odżywiania.

 

Badania empiryczne przeprowadzone w 2012 roku wśród 100 losowo wybranych uczennic lubelskiego gimnazjum wskazują, że gimnazjalistki są zadowolone ze swoich ciał, a najbardziej z włosów, wzrostu i bioder, najmniej z brzucha, nóg, twarzy i wagi. Jednak mimo wszystko podejmowanie decyzji o odchudzaniu i kontrolowanie wagi ciała jest częstym zjawiskiem wśród badanych gimnazjalistek. 

 

 

Prawdopodobnie rozpowszechniany w środkach masowego przekazu ideał szczupłej sylwetki jest przez dziewczęta najsilniej zinternalizowany, co powoduje koncentrację na sylwetce zgodnej z aktualnymi wzorcami piękna. Być może dziewczęta uważają, że otoczenie zauważy nawet najmniejsze mankamenty w wyglądzie i kształcie ich ciała oraz że idealna sylwetka i wszystko co jest związane z perfekcyjnym wyglądem należy do ich obowiązków i tylko w ten sposób zyskają akceptację wśród rówieśników.

 

Spośród wybranych metod poprawiania wyglądu badane najczęściej wykorzystują ćwiczenia fizyczne i ograniczanie ilości spożywanych pokarmów. Znacznie rzadziej stosowana jest odpowiednia dieta oraz głodówki. Niestety palenie papierosów, stosowanie herbatek wspomagających odchudzanie i wypróżnianie, a także prowokowanie wymiotów również zostały wskazane jako metody stosowane w celu kontroli wagi. 

 

mgr Katarzyna Pietrzak

psychodietetyk

 

Powrót

Podaj kod z obrazka:

Podaj wynik równania: 5+3 = ?


Komentarze
jacunio małolaty się naoglądają top model i później wizyty u psychologa murowane
Dodano: 2013-08-28
magdalenka77 moja córka jest w gimnazjum i z tego co opowiada to jakaś masakra, młode dziewczyny się odchudzają, kiedyś przyprowadziła koleżanki do domu, zaproponowałam im obiad to powiedziały że są na diecie... to jest chore, wyglądały normalnie, żadnych problemów z wagą. Niestety mamy takie czasy, oglądają programy w telewizji, modelki w gazetach i głupieją
Dodano: 2013-08-13
Nasi partnerzy Food forum Food forum Kalkulator kalorii
Oblicz ile kalorii spalasz w czasie różnych czynności

(kg)

(min)


Sprawdź także: Porównujemy produkty Dodaj nową firmę Dieta tygodnia

Dieta przy stłuszczeniu wątroby

Dieta przy stłuszczeniu wątroby

Zobacz wszystkie diety tygodnia


Przepis tygodnia

Sałatka Waldorf

Sałatka Waldorf

Sprawdź wszystkie przepisy


Produkt tygodnia

Ziemniaki

Ziemniaki

Produkty tygodnia

Sprawdź zdrową żywność


Wiadomości

Bądź na bieżąco

Zobacz wszystkie

Ostatnie oceny

Oceny użytkowników

PulsZdrowia.pl © 2016 All Rights Reserved