Pulszdrowia

Portal Twoich możliwości
Prowadzony przez ekspertów
Obejmujemy Patronat:

Cykl konferencji "Współczesne kierunki działań prozdrowotnych", które odbywają się październik 2013-czerwiec 2014, Warszawa

III Maraton Aqua Fitness, Lublin

Targi Zdrowo Zakręcone, Lublin

II Spotkanie z Psychodietetyką Praktyczną, Warszawa

Akcja Aqua Fit-poczuj lekkość- autorski program prozdrowotny

Rozpoczęcie współpracy z Polskim Towarzystwem Dietetyki


Siła świadomości

Ortoreksja, czyli kiedy zdrowe odżywianie staje się chorobą

Ortoreksja, czyli kiedy zdrowe odżywianie staje się chorobą

W dzisiejszych czasach coraz popularniejsza staje się moda na zdrowe odżywianie, z czego niewątpliwie cieszą się dietetycy. Co jednak gdy przesadna obsesja na punkcie tego co zdrowe staje się chorobą?

 

Ortoreksja oznacza zaburzenie łaknienia związane z obsesyjnym spożywaniem jedynie zdrowej żywności. Życie osoby chorej skupione jest wokół planowania posiłków zdrowych w ich mniemaniu, poszukiwaniu zdrowych produktów, studiowaniu etykiet, przygotowywaniu jedynie zdrowych posiłków a każde odstępstwo powoduje lęk i poczucie winy. Jest to choroba psychiczna, której w żadnym wypadku nie wolno lekceważyć.

 

Każdy z nas chciałby odżywiać się zdrowo,  dietetycy także o to apelują- o rozsądne komponowanie posiłków, zbilansowaną dietę, ale tu chodzi jednak o coś innego. Granica między zdrowym odżywianiem a chorobą jest, wbrew pozorom, niezwykle cienka. Ta choroba nie rozwija się przecież z dnia na dzień. Rozpoczyna się całkiem niewinnie. Na początku eliminowane są produkty powszechnie uznawane za niezdrowe- słodycze, fast foody czy tłuszcze nasycone. Lecz lista ta z czasem wydłuża się, aż pozostaje na niej niewiele produktów, co wiąże się często z niedoborem wielu składników mineralnych i niedożywieniem. Żyjemy w czasach gdzie przetworzona żywność nas otacza, gdybyśmy faktycznie tak obsesyjnie selekcjonowali żywność, nie jedlibyśmy prawie nic- tak jest właśnie w przypadku osób chorych na ortorekcję- przestają jeść,  bo uważają, że wszystko im szkodzi. 

 

Leczenie ortoreksji jest długotrwałe i często niezbędna jest pomoc spejalistów- psychodietetyków i psychologów. Pamiętajmy, że by zdrowo odzywiać się trzeba znaleść złoty środek, wybierać produkty nieprzetworzone. Dieta zdrowa jest przecież również dietą urozmaiconą co na każdym kroku potwirdzają specjaliści. 

Powrót

Podaj kod z obrazka:

Podaj wynik równania: 5+3 = ?


Komentarze
Brak komentarzy
Nasi partnerzy Food forum Food forum Kalkulator kalorii
Oblicz ile kalorii spalasz w czasie różnych czynności

(kg)

(min)


Sprawdź także: Porównujemy produkty Dodaj nową firmę Dieta tygodnia

Dieta przy stłuszczeniu wątroby

Dieta przy stłuszczeniu wątroby

Zobacz wszystkie diety tygodnia


Przepis tygodnia

Sałatka Waldorf

Sałatka Waldorf

Sprawdź wszystkie przepisy


Produkt tygodnia

Ziemniaki

Ziemniaki

Produkty tygodnia

Sprawdź zdrową żywność


Wiadomości

Bądź na bieżąco

Zobacz wszystkie

PulsZdrowia.pl © 2016 All Rights Reserved